O Klubie

Wpis dodany: Marzec 1st, 2012 przez klub górski Koliba 2 komentarze

KLUB GÓRSK KOLIBA przy Oddziale Miejskim PTTK W Lublinie istnieje od 1966 roku. Powstał z inicjatywy Marka Wyszkowskiego ówczesnego przodownika turystyki górskiej i Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej.

Na pierwszego prezesa powołano Andrzeja Jabłonowskiego, by po dwu latach wybrać na kolejną kadencję Hannę Wyszkowską, a potem na dwie kolejne Marię Stojakowską. Czasy były siermiężne i taka była turystyka górska, nabierano z czasem jednak doświadczenia. Organizowano pierwsze wyjazdy grupowe w Beskidy i w Tatry. W klubie odbywały się szkolenia na przodowników turystyki górskiej, część członków działała w Lubelskim Klubie Wysokogórskim. W 1973 roku Andrzej Kucyper i Edward Zawadzki byli uczestnikami wyprawy w indyjskie Himalaje.

Po tym okresie przyszedł gorszy czas, prezesem został na jedną kadencję Stefan Żołnierczyk, klub się postarzał. W końcu 1978 roku na prezesa wybrano Wawrzyńca Chylę, jak się potem okazało było to sześć lat owocnego rządzenia. Przybyło wyjazdów w góry, zaprojektowano i wykonano odznakę klubową, klub się ożywił. Dobra passa trwała przez kolejną kadencję młodego prezesa Sławomira Bracława, odbyły się wyprawa do Bułgarii w góry Riła, wyjazdy w Tatry na Słowację,

Końcówka lat osiemdziesiątych i początek dziewięćdziesiątych to wyraźny kryzys w klubie, sytuację ratowała po trzech z rzędu marnych zarządach Anna Karpińska, a pomagał jej Wawrzyniec Chyla. Warto wymienić organizowane przez nich wyjazdy wiosenne i jesienne w Tatry. W 1995 roku spora grupa członków Koliby uczestniczyła w wyprawie w Alpy, który prowadził jeszcze wtedy sympatyk klubu Stanisław Czarnopyś. Wyjazd w Alpy sprowadził do klubu kilka młodych osób, a na trzy kolejne kadencje na prezesa wybierano Stanisława Czarnopysia. W tym czasie odbyły się z większych wyjazdów; w 1999 Włochy od Dolomitów po Sycylię, 2000 rok Pireneje (Francja-Hiszpania), 2001 Bałkany (Bułgaria-Grecja), 2002 Dolomity i grupa Ortlera, 2003 Alpy w dol. Mattertal, 2005 Alpy Włoch i Francji. Członkom klubu udało się zdobyć wiele szczytów m. innymi w g. Riła i Piryn, Olimp, Ortler, Gran Paradiso, Marmolada, Brenta, Dom, Alphubel, Breithorn, Castor, Pico de Aneto .Od tego czasu klub wzbogacił się o kilka namiotów wyprawowych, liny wspinaczkowe, sprzęt łączności wyposarzenie campingowe.

W latach 2005-2010 prezesowali w klubie kolejno Klaudiusz Kołodziej, S. Czarnopyś Monika Sztuka. Odbyły się dwie wyprawy, 2008 rok w Pireneje i do Prowansji, a w 2010 Wysokie Taury pod Grossglocnera. Członkowie klubu uprawiają typową turystykę górską – szlakową, od Beskidu Niskiego po Tatry, w sezonach letnim i zimowym, ale też i wysokogórską, w górach typu alpejskiego. Kilkanaście osób w zimie zajmuje się narciarstwem biegowym, śladowym oraz skiturowym.

Aktualny zarząd klubu liczy siedem osób prezes S. Czarnopyś, wiceprezesi Danuta Maciąg i Paweł Zwierzański, skarbnik Iza Werykowska, sekretariat M. Sztuka i Anna Smalec, członkini Maria Jaszcz. Klub liczy ok. 36 członków, którzy spotykają się w sali szkoleniowej Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie, Stare Miasto Rynek , kamienica nr 8, zawsze o godz.17 w każdą drugą i czwartą środę miesiąca .

S.C.

Poinformuj znajomych:

• Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Wykop
  • Grono.net
  • Ulubione

2 Komentarzy

1. jurej ogórek pisze:

dobra robota!

©2020 Klub Górski "Koliba" by webnarts.pl - Paweł Czarnopyś.